Hovedmenu
Det er afgørende for en virksomhed at have dygtige medarbejdere, der løbende udvikler sig. Brug det i din argumentation over for din chef og sæt det i relation til dine egne arbejdsopgaver, så denne kan se meningen med at sende dig afsted.
Der findes mange tilskudsordninger, når det kommer til efteruddannelse, og derfor behøver efteruddannelse ikke være dyrt for din arbejdsplads. Vidste du for eksempel, at der er mulighed for at få VEU-godtgørelse? VEU-godtgørelse er en kompensation for tab af løn eller mulighed for arbejde, når virksomhedens medarbejdere deltager i erhvervsrettet uddannelse for voksne.
Læs mere her.
Har du styr på pris, tidspunkt og tilskudsmuligheder, så står du godt, når du snakker med din chef om kurset. Det er godt at kunne fortælle, hvad efteruddannelsen vil koste virksomheden, samt hvordan undervisningen er tilrettelagt i forhold til dine arbejdstider. Det viser, at du er forberedt, og du hjælper din chef med at besvare nogle spørgsmål, han/hun ellers selv skal søge svar på.
Hos Aarhus Business College finder du et bredt udvalg af kurser inden for salg, kommunikation, markedsføring, kontor, regnskab, økonomi, IT og ledelse.
Jeg er klar til at hjælpe.
Erhvervskonsulent, Erhvervscentret
22149378
jbec@aabc.dk
Aarhus Business College står sammen med Aarhus HF & VUC bag et nyt efteruddannelsesprojekt, hvor 114 undervisere fra skoler rundt i Danmark skal efteruddannes i AI – og den optimale brug heraf i undervisningen.
Kom til foredrag i oktober med Chris MacDonald. Bliv klogere på hvorfor bl.a. søvn, kost og motion er afgørende for unges trivsel.
Kolleger fra alle afdelinger på Aarhus Business College deltog i går til DHL Stafetten i Mindeparken.
Branchedirektør hos Dansk Industri kalder EUX Medielinjen en ”super god ting”, der er med til at klæde elever og fremtidens arbejdskraft på til virksomheders efterspørgsel på digitale kompetencer.
I går havde knap 1000 elever første skoledag på EUX- og HHX-gymnasiet
Fokus på AI, faglig trivsel og epx i en tid med store uddannelsesforandringer
I dag blev de første elever studenter på HHX-gymnasiet. Den næste uges tid vil det vrimle med glade studenter og stolte familier og venner på vores gymnasier.
Aarhus Business College har fået sin nye bestyrelse på plads. Sammen er de klar til at håndtere et uddannelseslandsskab i forandring.
Handelsfagskolen i Odder har doneret 40 senge til foreningen Hjælp til Hjemløse, hvor de skal bruges til flytninger af hjemløse.
Virksomheder byder ny studieretning velkommen. "Der er brug for unge med digitale kompetencer," lyder det fra 3 virksomheder.