Hovedmenu
Det er netop et af Aarhus Business College’s kendetegn, at vi altid er tæt på kunden: På telefonen, på undervisningschatten og på kundens behov i det hele taget. Derfor er det en ekstra prissat anerkendelse, at søgetjenesten for efter- og videreuddannelse, finduddannelse.dk, har sat os på listen over top 10 virksomheder, der har bemærkelsesværdige hurtige svartider.
Anerkendelsen kommer efter en Mystery Shopper undersøgelse, som finduddannelse.dk netop har afsluttet. Her har formålet været at teste finduddannelse.dks effektivitet og give vores dygtige udbydere/skoler en dybere indsigt i, hvordan vores system håndterer forespørgsler.
Gitte Møller, som er kursusansvarlig, er begejstret for anerkendelsen:
En stor tak til vores dygtige kolleger, der sørger for at svare hurtigt og effektivt på forespørgsler på vores kurser, så vi hjælper så mange som muligt med at finde frem til kurser og efteruddannelse, der giver brugbar undervisning og værktøjer.
21-årige Daniel Rise Nielsen fra Aarhus Business College er netop blev kåret som årets lærling i DI Sydøstjylland. Det sker som en del af hans elevuddannelse, hvor han til dagligt arbejder som handelselev i trælasten hos Stark i Odder.
Aarhus Business College binder tætte bånd til pressede amerikanske uddannelsesinstitutioner.
Med en ny aftale gør Regeringen det nu muligt at komme gratis på skolehjem for hovedforløbselever der har mere end 45 minutters transport til uddannelsen.
Årets ESG-rapport fra Aarhus Business College er netop landet. Det er andet år i træk, at Aarhus Business College udgiver en ESG-rapport. Også selvom det endnu ikke er lovpligtigt.
Anne Gammelby Lybecker stopper efter gensidig aftale som direktør på Aarhus Business College.
Hvordan vil AI påvirke fremtidens uddannelser og arbejdsmarked? Det spørgsmål var i fokus, da Aarhus Business College kickstartede samarbejdet om AI-kompetencepagten til fyraftensarrangementet ”Generation AI” med digitaliseringsminister Caroline Stage og CEO i Microsoft Danmark Mette Kaagaard.
Hvad kan en hovedforløbsskole? Det fik borgmester Anders Winnerskjold indblik i, da han fredag den 14. marts besøgte Handelsfagskolen på Aarhus Business College i Skåde.
Den 8. marts 2025 markerer dagen, hvor Aarhus Business College kan se tilbage på 160års uddannelseshistorik. Dermed er vi samtidig landets ældste handelsskole.
Oplev digitaliseringsminister, Caroline Stage, og CEO i Microsoft Danmark, Mette Kaagaard, til næste ungelivsarrangement d. 6. marts. Denne gang med fokus på AI og fremtiden.
Journalist Kristian Leider, som besidder en høj grad af politisk tæft, indtræder i rollen som kommunikationschef i en tid, hvor uddannelsespolitikken er under stor forandring.