Aktuelt

DGL_foerste-hold1-scaled-aspect-ratio-1204-594

Ny lederuddannelse klæder anlægsgartnere på til fremtiden

Aarhus Business College har i samarbejde med Jordbrugets UddannelsesCenter Århus (JU Århus) udviklet en grundlæggende lederuddannelse for anlægsgartnere. Samarbejdet er skabt på baggrund af et behov for at klæde anlægsgartnerbranchen bedre på til at møde de nye krav, der stilles til medarbejdere.

Anlægsgartnerbranchen befinder sig i en rivende udvikling, som konkret kalder på flere redskaber inden for ledelse. Den grønne omstilling stiller særligt nye krav til medarbejderne, der skal kunne navigere i mange forandringer. Det kræver mellemledere, som kan styre opgaverne lokalt og være tydelige i deres dialog med både kolleger og kunder og samtidig fungere som bindeled til ledelsen.

Forløb er resultatet af et godt samarbejde 

Aarhus Business College har i en årrække kørt den grundlæggende lederuddannelse, hvor JU Århus byder ind med det grønne perspektiv.

”Hele forløbet er opbygget i samarbejde med JU Århus. Det har været en god oplevelse at være underviser i samarbejde med en branche, som i dén grad er motiveret for at tage teorier, redskaber og øvelser i brug. Deltagerne kommer fra forskellige arbejdspladser med forskellige tilgange til ledelse, hvilket skaber sunde dialoger i klassen omkring håndtering af relevante problemstillinger, som en leder ofte møder i dagligdagen,” fortæller erhvervskonsulent hos Aarhus Business College, Jacob Ullerichs Andersen, som er en af underviserne på uddannelsen.

Faglig medarbejder fra 3F, Kim Hyllegaard Gulbæk, der også er med i det lokale uddannelsesudvalg hos Jordbrugets UddannelsesCenter Århus, er også begejstret for samarbejdet og uddannelsestiltaget:

”I 3F arbejder vi altid for at være med til at skabe erhvervsuddannelser, der giver vores medlemmer de bedste betingelser for et godt og udviklende arbejdsliv. Vi ser lederuddannelsen for anlægsgartnere som en vigtig tilføjelse til de, som drømmer om at tage det næste skridt i karrieren.”

Det første hold på 20 deltagere har netop afsluttet uddannelsen, og de to samarbejdspartnere ser frem til at byde nye hold velkommen.

 • Kenny, kursist på lederuddannelsen

  Formand for grøn beplantning, BF Anlæg i Randers

  ”Jeg har helt klart fået nogle brugbare redskaber, som har gjort mig mere bevidst om at trække opgaver og situationer i en bestemt retning. Det har overordnet været en positiv oplevelse at gå på uddannelsen, og det er fedt, at der er et særligt grønt fokus. Det har været et godt hold, hvor vi har mange forskellige baggrunde, og vi har virkelig kunnet sparre med hinanden på kryds og tværs."

Aktuelt

 • sommer-aspect-ratio-540-280

  Få det bedste ud af ferien

  Her er 3 gode råd til, hvordan du får det bedste ud af din ferie, så du også komm...

  Gå videre
 • EUX_Dimission09-aspect-ratio-540-280

  Så sender vi studenterne ud i verden

  Elever på EUX-gymnasiet og HHX-gymnasiet springer i disse dage ud som studenter, og ...

  Gå videre
 • Kollage2-aspect-ratio-540-280

  En blå, grå og en mørklilla studenterhue

  På Aarhus Business College får vores elever forskellige flotte studenterhuer på ef...

  Gå videre
 • ecf33cf4-3e60-4315-ac25-012a3279b4ca-aspect-ratio-540-280

  Løsninger kom på bordet til andet arrangement om ungeliv

  Hvordan udvikler og motiverer vi dagens unge i erhvervslivet? Dette spørgsmål danne...

  Gå videre
 • Coverbillede_Podcast-aspect-ratio-540-280

  Ny podcast: Sabbatår – og hva’ så?

  Aarhus Business College lancerer nu podcasten Sabbatår - og hva' så? Kom med på en...

  Gå videre
 • Billede1-aspect-ratio-540-280

  Austin Community College X Aarhus Business College

  Den 13. april sender Aarhus Business College endnu en gang et hold elever til Austin ...

  Gå videre
 • COLOURBOX53043228-scaled-aspect-ratio-540-280

  Aarhus Business College præsenterer sit første ESG-regnskab

  2023-regnskabet for skolen er landet, og for første gang inddrager vi ESG-elementern...

  Gå videre
 • IMG_5176-aspect-ratio-540-280

  Deltag i arrangement “En verden af forventninger”

  D. 18/6 dyrker vi "Hvordan udvikler og motiverer vi nutidens unge i erhvervslivet?" ...

  Gå videre
 • COLOURBOX58558874-scaled-aspect-ratio-540-280

  Invitation til summit for modebranchen forår 2024

  Er du kæde eller brandeforening inden for sko, tekstil og guld? Deltag i vores summi...

  Gå videre
 • Webklip_2-2-2024_113024_vimeo.com_-aspect-ratio-540-280

  Ny film om Aarhus Business College

  Brandingfilmen giver en samlet fortælling om Aarhus Business College som uddannelses...

  Gå videre