Hovedmenu
Aarhus Business College har i samarbejde med Jordbrugets UddannelsesCenter Århus (JU Århus) udviklet en grundlæggende lederuddannelse for anlægsgartnere. Samarbejdet er skabt på baggrund af et behov for at klæde anlægsgartnerbranchen bedre på til at møde de nye krav, der stilles til medarbejdere.
Anlægsgartnerbranchen befinder sig i en rivende udvikling, som konkret kalder på flere redskaber inden for ledelse. Den grønne omstilling stiller særligt nye krav til medarbejderne, der skal kunne navigere i mange forandringer. Det kræver mellemledere, som kan styre opgaverne lokalt og være tydelige i deres dialog med både kolleger og kunder og samtidig fungere som bindeled til ledelsen.
Aarhus Business College har i en årrække kørt den grundlæggende lederuddannelse, hvor JU Århus byder ind med det grønne perspektiv.
”Hele forløbet er opbygget i samarbejde med JU Århus. Det har været en god oplevelse at være underviser i samarbejde med en branche, som i dén grad er motiveret for at tage teorier, redskaber og øvelser i brug. Deltagerne kommer fra forskellige arbejdspladser med forskellige tilgange til ledelse, hvilket skaber sunde dialoger i klassen omkring håndtering af relevante problemstillinger, som en leder ofte møder i dagligdagen,” fortæller erhvervskonsulent hos Aarhus Business College, Jacob Ullerichs Andersen, som er en af underviserne på uddannelsen.
Faglig medarbejder fra 3F, Kim Hyllegaard Gulbæk, der også er med i det lokale uddannelsesudvalg hos Jordbrugets UddannelsesCenter Århus, er også begejstret for samarbejdet og uddannelsestiltaget:
”I 3F arbejder vi altid for at være med til at skabe erhvervsuddannelser, der giver vores medlemmer de bedste betingelser for et godt og udviklende arbejdsliv. Vi ser lederuddannelsen for anlægsgartnere som en vigtig tilføjelse til de, som drømmer om at tage det næste skridt i karrieren.”
Det første hold på 20 deltagere har netop afsluttet uddannelsen, og de to samarbejdspartnere ser frem til at byde nye hold velkommen.
Formand for grøn beplantning, BF Anlæg i Randers
”Jeg har helt klart fået nogle brugbare redskaber, som har gjort mig mere bevidst om at trække opgaver og situationer i en bestemt retning. Det har overordnet været en positiv oplevelse at gå på uddannelsen, og det er fedt, at der er et særligt grønt fokus. Det har været et godt hold, hvor vi har mange forskellige baggrunde, og vi har virkelig kunnet sparre med hinanden på kryds og tværs."
I mere end 150 år har Aarhus Business College samarbejdet med erhvervslivet om at skabe de bedste uddannelser. Læs mere om samarbejdsmuligheder og se hvem vi bl.a. samarbejder med.
Den Grundlæggende Lederuddannelse er et lederkursus, der er udviklet i samarbejde med Lederne og skabt til dig, der vil have en fleksibel og praksisnær lederuddannelse, som giver dig et stærkt fundament at stå på.
Kurset kan også tages online.
Oplev digitaliseringsminister, Caroline Stage, og CEO i Microsoft Danmark, Mette Kaagaard, til næste ungelivsarrangement d. 6. marts. Denne gang med fokus på AI og fremtiden.
Journalist Kristian Leider, som besidder en høj grad af politisk tæft, indtræder i rollen som kommunikationschef i en tid, hvor uddannelsespolitikken er under stor forandring.
Direktør Anne Gammelby Lybecker ser tilbage på 2024 og frem på det nye år i en videohilsen til alle vores samarbejdspartnere.
Sammen med flere af Danmarks største organisationer og arbejdspladser skal Aarhus Business College være med til at udbrede kendskabet til AI gennem den netop etablerede 'AI-kompetencepagten'.
Rusmidler og i særlig grad opioider har i øjeblikket stor mediebevågenhed. I efteråret har Center for Rusmiddelforskning kortlagt en markant stigning i andelen af unge på landsplan mellem 15 og 25 år, der misbruger opioider. I den forbindelse har Aarhus Kommune iværksat en række indsatser og tilbud til unge og deres forældre i Aarhus Kommune. Dem bakker vi op om på Aarhus Business College.
Brancheorganisationer har startet en kampagne, som skal få flere medarbejdere på kontorer til at se grønt, når de skal efteruddanne sig. Aarhus Business College tilbyder flere relevante kurser til målgruppen.
Det tredje ungelivsarrangement i rækken satte spot på Sabbatåret i samarbejde med BSS/Aarhus Universitet.
D. 24. oktober bliver vi klogere på, hvordan vi bedste støtter de unge på deres vej gennem sabbatårene og de mange muligheder, følelser og udfordringer, der følger med.
Aarhus Business College får nyt studieadministrativt system til august 2025.
Til en konference blev resultaterne af et projekt med fokus på AI og læring præsenteret for mere end 130 deltagere.