Hovedmenu
Solen stod højt på himlen, da de første løbere og gåhold drog afsted på den 5 km lange tur i naturskønne omgivelser.
Da de dygtige løbere og gående deltagere kom i mål, ventede en lækker grillanretning og drikke fra vores kantine.
En rigtig hyggelig aften med motion og snak i højsædet!
Se billeder fra aftenen i galleriet nedenfor.
Århus Akademi og Aarhus Business College går sammen om at udvikle og afprøve nye undervisningsformer i projektet ’EPX i praksis’.
Aarhus Business College arrangerer i samarbejde med byens andre erhvervsskoler Danmarks største fejring af faglærte.
Hans Henning Nielsen tiltrådte stillingen som direktør på Aarhus Business College i november.
Forældre til unge i Aarhus fik i denne uge ny viden og konkrete perspektiver på unges digitale liv. Læge og forfatter Imran Rashid holdt oplæg som led i Aarhus Business Colleges arrangementsrække om ungeliv.
Nyt landsdækkende projekt skal give gymnasieelever indsigt i karrieremuligheder inden for shipping, offshore, logistik, grøn omstilling, sprog og kulturelle forhold indenfor det maritime.
Imran Rashid er kendt for at tale om de negative effekter af et stort skærmforbrug. Hvis du ikke har sikret dig billet, kan du se med gratis hjemmefra.
Ungdomsforsker Søren Østergaard besøgte HHX-gymnasiet i Risskov og kom med spændende indsigter om fællesskaber.
Få kender uddannelsesverdenen som Hans Henning Nielsen. Nu bliver han direktør på den skole, hvor han har arbejdet i næsten 30 år.
Oplev Imran Rashid den 26. november på Aarhus Business College til arrangementet: "Ung i en skærmtid - hvordan påvirker skærmene vores unge, og hvilke handlemuligheder giver det dig".