Hovedmenu
”Hvor må det være fedt for eleverne at være med til at skabe noget, der er værdiskabende.” Sådan lød det fra bestyrelsesformand, Karina Boldsen, lige inden hun klippede det blå bånd over for officielt at byde velkommen til den nye uddannelsesbutik.
Uddannelsesbutikken skal drives af detail-, kontor- og handelselever på EUX Gymnasiet i forbindelse med deres skoleoplæring (tidligere skolepraktik). Jeanette Thomadsen er teamleder hos skoleoplæringscenteret på Aarhus Business College og sagde på den store dag:
”Tanken bag Cirkulär har været at skabe et inspirerende læringssted for eleverne i skoleoplæring og et samlingssted for elever, kollegaer og det lokale erhvervsliv. Uddannelsesbutikken er helt sikkert et vigtigt led i at styrke erhvervsuddannelserne i Aarhus,” siger Jeanette Thomadsen og fortsætter:
”Og så er det jo skønt at se, hvordan folk mødes i ”cirkler” i dag, snakker løs og bare virker til at hygge sig.”
Se billeder fra den store dag ved at scrolle dig igennem galleriet nedenfor:
Bestyrelsesformand hos Aarhus Business College holdt en kort tale, hvor hun bl.a. kom med det vigtige budskab til de unge på EUX Gymnasiet - nemlig, at samfundet har brug for dem mere end nogensinde.
Det blå bånd klippes over, så de spændte gæster endelig kunne træde ind i butikken.
Jeanette Thomadsen, som er teamleder hos skoleoplæringscenteret, har glædet sig til den store åbningsdag. Hun takkede elever, kolleger og samarbejdspartnere, som har været en del af udviklingen af butikken.
Glade besøgende i butikken fik lidt sødt til ganen.
Masser af besøgende i livsstils- og uddannelsesbutikken.
Der blev brygget masser af kaffe.
Tidligere elever fra skoleoplæringen kiggede også forbi.
Uddannelsesbutikken er lavet i samarbejde med indretningsfirmaet KAKI og med Aarhus TECH, hvis elever har stået for tømrer- murer- og malerarbejde, og butikken skal være med til at sikre skoleoplæring af høj kvalitet, så eleverne øger deres sandsynlighed for en efterfølgende uddannelsesaftale i en virksomhed.
Projektmidlerne til den nye butik stammer fra trepartsaftalen af 28. maj 2020 om et udstyrsløft af skolepraktikcentre for at sikre tidssvarende udstyr.
Indehaver af TrendyLiving.dk, hvis produkter er en del af det sortiment, som sælges i Cirkulär
”Det er fedt at opleve butikken og ikke mindst vores varer sat i spil. Det er blevet rigtig flot. Vi synes, det er supergodt, at eleverne, som driver butikken, på denne måde får lov at arbejde med rigtige ting i forbindelse med deres elevplads."
Elev hos Cirkulär
”Det er fedt at være i gang. Jeg glæder mig til at sætte vores eget præg på butikken og sælge både kaffe og produkter fra alle vores fede samarbejdspartnere."
Se datoer og tidspunkter for Åbent Hus på EUX Gymnasiet i Viby.
Værnemidler er blevet indsamlet fra hele 19 skoler fordelt i Jylland.
Bliv klædt godt på til at guide og vejlede sikkert rundt i udbuddet af ungdomsuddannelser. I er som forældre vigtige i jeres teenagers valg af ungdomsuddannelse
I går slog Aarhus Business College dørene op for uddannelsesbutikken Cirkulär.
Fra d. 1. december 2022 hedder direktøren på Aarhus Business College Anne Gammelby Lybecker.
Der er masser af gode grunde til, hvorfor EUX Business er en fed uddannelse. Her er 10 af dem.
Ukraine-konflikten fylder også hos børn og unge. Få 3 råd til, hvordan du taler med din teenager.
Velkommen til knap 1.000 nye elever på Handelsgymnasiet og EUX Gymnasiet.
I går klækkede årets første studenter fra EUX Business.