Hovedmenu
Sammen med Nicolai Moltke-Leths True North, har Matas netop afholdt sin første Camp for mere end 100 materialister fra hele landet på Handelsfagskolen i Skåde. Campen markerer startskuddet for en helt ny måde at integrere mental sundhed og modstandskraft som en del af uddannelsen.
Fra efteråret 2023 bliver Camp True North en fast del af den to-årige elevuddannelse hos Matas, og bliver dermed en vigtig brik i Matas’ eget bidrag til at styrke den mentale trivsel i detailhandlen – og ikke mindst blandt det stigende antal danske unge, som alle undersøgelser viser kæmper en hård kamp mod mental mistrivsel.
Er du nysgerrig på, hvilke gymnasier, vi har på Aarhus Business College, og hvad de kan tilbyde dig? Besøg et gymnasie eller flere, få en rundvisning og stil alle dine spørgsmål.
Grundskoleelever får i maj besked om, hvilken ungdomsuddannelse de er optaget på. Mens mange får en melding om, at de skal begynde på deres foretrukne uddannelse, får en del også at vide, de ikke har fået plads det sted, de drømte om.
Vi er enormt stolte af samarbejdet med Matas A/S - og det er der rigtig mange grunde til. Én af dem er, at de altid går et ekstra skridt. Denne gang vedrører det mental sundhed blandt unge.
Nyt Masterclass-forløb for specialvarehandlen i samarbejde med brancheforeninger.
I fredags var EUX Business-elever samlet til stor gallafest i Turbinehallen i Aarhus.
D. 8. august 2023 starter et nyt skoleår op for HHX-elever og elever på EUX og EUD Business. EUD10 har skolestart d. 14. august 2023.
Den "grønne" uddannelse tages godt imod af kursister: "Jeg har fået brugbare redskaber til at trække opgaver i en ny retning."
Undersøgelse tegner tydeligt billede af, at vores elever på EUX Gymnasiet har det godt og trives endnu bedre end tidligere år.
Husk at søge ungdomsuddannelse eller 10. klasse senest 13. marts 2023 på optagelse.dk.
Blomsterdekoratør-elever fra Handelsfagskolen indtog i weekenden både 1., 2. og 3. pladsen ved DM i Skills!