Hovedmenu

Aktuelt

texas-scaled-aspect-ratio-1204-594

Hovedforløbselever snart på vej mod Texas

Nyhed: 21/9-2023

Som led i deres uddannelse i en virksomhed kan vores elever fra vores forskellige hovedforløbsretninger komme på studietur og gå i skole på Austin Community College. For at give eleverne en indsigt i, hvad der venter dem på deres tur, kiggede Sharon Miller fra Austin Community College forbi vores afdeling på Handelsfagskolen. Her gav hun også en generel præsentation af Austin som ”Silicon Prairie” – flere og flere af Silicon Valley virksomhederne laver nemlig afdelinger i Texas i øjeblikket.

Aktuelt

  • AABC_Erhvervsvejledere_062-aspect-ratio-540-280

    Tag godt imod jeres nye elever

    Skal du snart byde nye elever velkommen? Et miljø, hvor jeres elever trives, skaber vækst og styrker jeres tiltrækning og fastholdelse af medarbejdere.

    Gå videre
  • IMG_7687-scaled-aspect-ratio-540-280

    2 fagprøvepriser til – stimen fortsætter

    Det er kun et par uger siden, vi vandt seneste fagprøvepris. Nu gør vores seje elever det igen, denne gang inden for detail.

    Gå videre
  • L0A9452-aspect-ratio-540-280

    Nytænkende og hjælpsom økonomielev vinder fagprøvepris

    Elev fra Aarhus Business College vinder fagprøvepris, der har fokus på grøn omstilling i en mindre motorfabrik.

    Gå videre
  • cliff2-aspect-ratio-540-280

    Formand for HK Handel er ny næstformand i bestyrelsen

    Cliff Præstegaard, som er formand for HK Handel Østjylland, er ny næstformand i den øverste ledelse hos Aarhus Business College.

    Gå videre
  • DI_HK_Fagproeveprisen_2023_0634-aspect-ratio-540-280

    Østjysk Mærsk-elev vinder fagprøvepris

    Mærsk-elev fra Aarhus Business College, Sofie Smærup Jeppesen, løb med DI's og HK's Fagprøvepris 2023 for spedition og shippingelever.

    Gå videre
  • Virksomhedshold-aspect-ratio-540-280

    Nyt bæredygtighedsfag er ”superrelevant”

    Nyt bæredygtighedsfag vækker begejstring for elever, som er på vej ud i virksomheder med nye ESG-lovkrav fra nytår.

    Gå videre
  • Revisionsassistent-scaled-aspect-ratio-540-280

    Den bedste samarbejdspartner

    Ifølge en national analyse er Aarhus Business College den erhvervsskole, som virksomheder oplever det bedste samarbejde med ift. elever i lære.

    Gå videre
  • EUX_Dimission_08-1-aspect-ratio-540-280

    En festtid

    I sidste uge blev der afholdt dimissioner rundt på vores afdelinger. Masser af elever færdiggør også deres fagprøver i denne tid.

    Gå videre
  • Elev-i-butik-EUX-Gymnasiet--aspect-ratio-540-280

    Afslag

    Grundskoleelever får i maj besked om, hvilken ungdomsuddannelse de er optaget på. Mens mange får en melding om, at de skal begynde på deres foretrukne uddannelse, får en del også at vide, de ikke har fået plads det sted, de drømte om.

    Gå videre
  • True-North-aspect-ratio-540-280

    Mental sundhed på skoleskemaet

    ​Vi er enormt stolte af samarbejdet med Matas A/S - og det er der rigtig mange grunde til. Én af dem er, at de altid går et ekstra skridt. Denne gang vedrører det mental sundhed blandt unge.

    Gå videre