Hovedmenu
Trivsel og elevernes velbefindende er et område, Aarhus Business College har konstant fokus på. De unge er vores fremtid, og vi bekymrer os om dem. Derfor ser vi altid frem til resultaterne af den årlige elevtrivselsundersøgelse med stor spænding, fortæller uddannelsesdirektør Hans Henning Nielsen.
Resultaterne af undersøgelsen tegner et tydeligt billede af, at eleverne på EUX-gymnasiet på Aarhus Business College har det godt og endda trives endnu bedre end tidligere år. Der er fremgang på alle trivselsindikatorerne, som omfatter alt fra ”læringsmiljø” og ”egen indsats og motivation” til ”praktik” og ”velbefindende”, hvor der scores 4,1 ud af 5 mod 4,0 sidste år. – Den tendens, der ses i samfundet med en generel stigende mistrivsel blandt unge, er altså ikke at finde på EUX-gymnasiet på Aarhus Business College. Vi er dog bevidste om, at der altid vil være nogle elever, der har det svært, også hos os, siger Hans Henning Nielsen.
De unges ve og vel har altid været et vigtigt område for Aarhus Business College. Men under og i kølvandet af Covid-19 har skolen øget sin indsats for at styrke trivslen i hverdagen på skolen – bl.a. gennem gode faglige og sociale fællesskaber på alle vores ungdomsuddannelser.
– Det virker, kan vi høre på eleverne. De fremhæver, at oplevelsen af at høre sammen med de andre elever og med lærerne har stor betydning for trivslen på skolen både fagligt og socialt. Helt konkret har eleverne på 1. år på EUX-gymnasiet f.eks. været på en ekstra introtur til Hamburg samtidig med, at der har været dobbeltlærerordning i nogle af timerne for at øge læring og trivsel. Det har givet mulighed for i højere grad at differentiere undervisningen og tage bedre hånd om den enkelte elev gennem f.eks. feedback, fortsætter Hans Henning Nielsen.
Undersøgelsen af elevernes trivsel giver et indblik i, hvordan skolens og især lærernes løbende arbejde med elevernes psykiske og fysiske velbefindende både i skolen og generelt i ungdomslivet er gået. Den tager temperaturen på, hvordan eleverne oplever deres muligheder for at deltage i fælles aktiviteter i og uden for undervisningen.
Skolen får også et kig ind i, om den er lykkes med at skabe trygge omgivelser, hvor eleverne oplever at kunne tage del i og være anerkendt som et fuldgyldigt medlem af klassens sociale og faglige fællesskaber.
Cliff Præstegaard, som er formand for HK Handel Østjylland, er ny næstformand i den øverste ledelse hos Aarhus Business College.
Gangene på HHX-gymnasiet og EUX-gymnasiet vrimler igen med unge mennesker. August er måneden, hvor vi tager imod en masse nye, spændte elever.
Ifølge en national analyse er Aarhus Business College den erhvervsskole, som virksomheder oplever det bedste samarbejde med ift. elever i lære.
D. 8. august 2023 starter et nyt skoleår op for HHX-elever og elever på EUX og EUD Business. EUD10 har skolestart d. 14. august 2023.
Er du nysgerrig på, hvilke gymnasier, vi har på Aarhus Business College, og hvad de kan tilbyde dig? Besøg et gymnasie eller flere, få en rundvisning og stil alle dine spørgsmål.
I sidste uge blev der afholdt dimissioner rundt på vores afdelinger. Masser af elever færdiggør også deres fagprøver i denne tid.
I disse dage er vores gymnasier fyldt med glade studenter. Se nogle af de skønne øjeblikke i vores billedgalleri.
Grundskoleelever får i maj besked om, hvilken ungdomsuddannelse de er optaget på. Mens mange får en melding om, at de skal begynde på deres foretrukne uddannelse, får en del også at vide, de ikke har fået plads det sted, de drømte om.
Vi er enormt stolte af samarbejdet med Matas A/S - og det er der rigtig mange grunde til. Én af dem er, at de altid går et ekstra skridt. Denne gang vedrører det mental sundhed blandt unge.
I fredags var EUX Business-elever samlet til stor gallafest i Turbinehallen i Aarhus.