Hovedmenu

Aktuelt

1.-studenter_EUX_08-1280x853-1-aspect-ratio-1204-594

Årets første studenter på EUX Business

Der findes mange gode dage, men dagen, hvor årets første studenter springer ud og får hue på hovedet, ligger helt klart i toppen.

Sådan en dag, hvor det glimter helt særligt af stolthed i øjnene på alle, der står og venter på, at års slid og engagement skal blive forløst, når døren går op. Sådan en dag, hvor lykken er til at tage at føle på. Hvor der er tårer af lettelse og bobler i glassene. I går var sådan en dag.

Aarhus Business College ønsker alle de nye studenter et kæmpe tillykke med huen. Verden ligger åben, det er sommer og fremtiden er jeres – heldigvis for det, for vi ved, at I vil gå ud og gøre den lysere. Vi glæder os til at følge jer og se jer udfolde jeres potentialer i elevpladser rundt omkring.

I galleriet herunder kan I se flere billeder fra dagen.

Aktuelt

  • To-glade-elever-paa-EUX-Gymnasiet-aspect-ratio-540-280

    Besøg vores gymnasier

    Er du nysgerrig på, hvilke gymnasier, vi har på Aarhus Business College, og hvad de kan tilbyde dig? Besøg et gymnasie eller flere, få en rundvisning og stil alle dine spørgsmål.

    Gå videre
  • Elev-i-butik-EUX-Gymnasiet--aspect-ratio-540-280

    Afslag

    Grundskoleelever får i maj besked om, hvilken ungdomsuddannelse de er optaget på. Mens mange får en melding om, at de skal begynde på deres foretrukne uddannelse, får en del også at vide, de ikke har fået plads det sted, de drømte om.

    Gå videre
  • True-North-aspect-ratio-540-280

    Mental sundhed på skoleskemaet

    ​Vi er enormt stolte af samarbejdet med Matas A/S - og det er der rigtig mange grunde til. Én af dem er, at de altid går et ekstra skridt. Denne gang vedrører det mental sundhed blandt unge.

    Gå videre
  • EUX_Galla_Lancier01-aspect-ratio-540-280

    Galla på EUX Gymnasiet

    I fredags var EUX Business-elever samlet til stor gallafest i Turbinehallen i Aarhus.

    Gå videre
  • HHX-aspect-ratio-540-280

    Skolestart august 2023

    D. 8. august 2023 starter et nyt skoleår op for HHX-elever og elever på EUX og EUD Business. EUD10 har skolestart d. 14. august 2023.

    Gå videre
  • DGL_foerste-hold1-scaled-aspect-ratio-540-280

    Lederuddannelse gør anlægsgartnere klar til fremtiden

    Den "grønne" uddannelse tages godt imod af kursister: "Jeg har fået brugbare redskaber til at trække opgaver i en ny retning."

    Gå videre
  • EUX_04__DSC0409-scaled-aspect-ratio-540-280

    De unge trives på EUX Gymnasiet

    Undersøgelse tegner tydeligt billede af, at vores elever på EUX Gymnasiet har det godt og trives endnu bedre end tidligere år.

    Gå videre
  • HHX_05__DSC0111-beskaaret-komprimeret-e1674123506365-aspect-ratio-540-280

    Har du valgt ungdomsuddannelse/10. klasse?

    Husk at søge ungdomsuddannelse eller 10. klasse senest 13. marts 2023 på optagelse.dk.

    Gå videre
  • AABC-Skills-2023-scaled-aspect-ratio-540-280

    Danmarks bedste blomsterdekoratør

    Blomsterdekoratør-elever fra Handelsfagskolen indtog i weekenden både 1., 2. og 3. pladsen ved DM i Skills!

    Gå videre
  • To-glade-EUX-studenter-stor-format-aspect-ratio-540-280

    Åbent Hus på EUX Gymnasiet

    Se datoer og tidspunkter for Åbent Hus på EUX Gymnasiet i Viby.

    Gå videre