Aktuelt

1.-studenter_EUX_08-1280x853-1-aspect-ratio-1204-594

Årets første studenter på EUX Business

Der findes mange gode dage, men dagen, hvor årets første studenter springer ud og får hue på hovedet, ligger helt klart i toppen.

Sådan en dag, hvor det glimter helt særligt af stolthed i øjnene på alle, der står og venter på, at års slid og engagement skal blive forløst, når døren går op. Sådan en dag, hvor lykken er til at tage at føle på. Hvor der er tårer af lettelse og bobler i glassene. I går var sådan en dag.

Aarhus Business College ønsker alle de nye studenter et kæmpe tillykke med huen. Verden ligger åben, det er sommer og fremtiden er jeres – heldigvis for det, for vi ved, at I vil gå ud og gøre den lysere. Vi glæder os til at følge jer og se jer udfolde jeres potentialer i elevpladser rundt omkring.

I galleriet herunder kan I se flere billeder fra dagen.

Aktuelt

  • image00004-scaled-aspect-ratio-540-280

    Borgmester besøger Aarhus Business College: ”Jeg er dybt imponeret over alt det, de skal kunne”

    Hvad kan en hovedforløbsskole? Det fik borgmester Anders Winnerskjold indblik i, da han fredag den 14. marts besøgte Handelsfagskolen på Aarhus Business College i Skåde.

    Gå videre
  • image00007-scaled-aspect-ratio-540-280

    160års jubilæum

    Den 8. marts 2025 markerer dagen, hvor Aarhus Business College kan se tilbage på 160års uddannelseshistorik. Dermed er vi samtidig landets ældste handelsskole.

    Gå videre
  • Generation-AI-4-aspect-ratio-540-280

    Deltag i næste ungelivsarrangement “Generation AI”

    Oplev digitaliseringsminister, Caroline Stage, og CEO i Microsoft Danmark, Mette Kaagaard, til næste ungelivsarrangement d. 6. marts. Denne gang med fokus på AI og fremtiden.

    Gå videre
  • Kristian-Leider-aspect-ratio-540-280

    Ny kommunikationschef på Aarhus Business College

    Journalist Kristian Leider, som besidder en høj grad af politisk tæft, indtræder i rollen som kommunikationschef i en tid, hvor uddannelsespolitikken er under stor forandring.

    Gå videre
  • Sofie-og-Oliver-scaled-aspect-ratio-540-280

    Åbent Hus på EUX-gymnasiet

    Se datoer for Åbent Hus på EUX-gymnasiet i Viby, hvor du kan høre om EUX Business, EUD Business og EUD10 Business.

    Gå videre
  • IMG_5964-scaled-aspect-ratio-540-280

    Godt nytår fra Aarhus Business College

    Direktør Anne Gammelby Lybecker ser tilbage på 2024 og frem på det nye år i en videohilsen til alle vores samarbejdspartnere.

    Gå videre
  • Jura-scaled-aspect-ratio-540-280

    1 million danskeres AI-kompetencer skal øges igennem nyt initiativ

    Sammen med flere af Danmarks største organisationer og arbejdspladser skal Aarhus Business College være med til at udbrede kendskabet til AI gennem den netop etablerede 'AI-kompetencepagten'.

    Gå videre
  • Logo-til-AABC-nyheder-aspect-ratio-540-280

    Aarhus Kommune giver håndsrækning til forældre og unge i indsatsen mod rusmidler

    Rusmidler og i særlig grad opioider har i øjeblikket stor mediebevågenhed. I efteråret har Center for Rusmiddelforskning kortlagt en markant stigning i andelen af unge på landsplan mellem 15 og 25 år, der misbruger opioider. I den forbindelse har Aarhus Kommune iværksat en række indsatser og tilbud til unge og deres forældre i Aarhus Kommune. Dem bakker vi op om på Aarhus Business College.

    Gå videre
  • IMG_4962-aspect-ratio-540-280

    Unge delte åbent ud om deres sabbatårs-oplevelser

    Det tredje ungelivsarrangement i rækken satte spot på Sabbatåret i samarbejde med BSS/Aarhus Universitet.

    Gå videre
  • IMG_5176-1-aspect-ratio-540-280

    Deltag i arrangementet “Sabbatår – og hva’ så?”

    D. 24. oktober bliver vi klogere på, hvordan vi bedste støtter de unge på deres vej gennem sabbatårene og de mange muligheder, følelser og udfordringer, der følger med.

    Gå videre