Hovedmenu
På Aarhus Business College oplever vi en del elever, som springer ud som iværksættere, og tit plantes frøene allerede undervejs på deres uddannelse. Det er altid stort at se tidligere elever blomstre som iværksættere, og derfor glæder det os også at følge virksomheden Capsule:
Emilie Seegert, som blev færdig fra HHX, Viby i 2017, er nemlig en af stifterne af Capsule, som netop har modtaget en kapitalindsprøjtning på mere end 4. mio. kr.
Capsule, som kun har været i luften i ca. 3 måneder, er en digital garderobeapp, som giver brugere et overblik over tøjet i deres garderobe. Appen laver forslag til outfits, så garderoben udnyttes optimalt. Allerede nu har Capsule brugere i 128 forskellige lande.
Emilie har startet Capsule sammen med Nadia og Louise under de 3 pigers bachelor. Med investeringen kan teamet nu arbejde på at skabe omsætning og på at internationalisere virksomheden.
Vi ønsker Emilie og sit team al mulig held og lykke.
Læs mere om Capsule og investeringen her: Garderobe-appen Capsule hiver stor kapitalindsprøjtning hjem (finans.dk)
Selvom det er ved at være 6 år siden, Emilie fuldførte sin HHX, bruger hun fortsat viden fra sin uddannelse: "Min interesse for at lave en digital løsning som Capsule kan spores tilbage til min HHX-tid. Her fik jeg indsigt i webudvikling og -design. Jeg bruger også stadig min viden fra VØ og afsætning."
Snart kommer Capsule op at hænge på gangen på HHX, Viby på 'Hall of Fame'-væggen - sammen med andre seje iværksættere, der har gået på HHX, herunder Customy, Kanpla, Ditur, Nordam B. og Skagen Clothing.
Snart kommer Capsule op at hænge på gangen på 'Hall of Fame"-væggen på HHX, Viby - sammen med andre seje iværksættere, der har gået på HHX.
Oplev digitaliseringsminister, Caroline Stage, og CEO i Microsoft Danmark, Mette Kaagaard, til næste ungelivsarrangement d. 6. marts. Denne gang med fokus på AI og fremtiden.
Journalist Kristian Leider, som besidder en høj grad af politisk tæft, indtræder i rollen som kommunikationschef i en tid, hvor uddannelsespolitikken er under stor forandring.
Se datoer og tidspunkter for Åbent Hus på HHX-gymnasiet i Risskov og Viby.
Direktør Anne Gammelby Lybecker ser tilbage på 2024 og frem på det nye år i en videohilsen til alle vores samarbejdspartnere.
Sammen med flere af Danmarks største organisationer og arbejdspladser skal Aarhus Business College være med til at udbrede kendskabet til AI gennem den netop etablerede 'AI-kompetencepagten'.
Rusmidler og i særlig grad opioider har i øjeblikket stor mediebevågenhed. I efteråret har Center for Rusmiddelforskning kortlagt en markant stigning i andelen af unge på landsplan mellem 15 og 25 år, der misbruger opioider. I den forbindelse har Aarhus Kommune iværksat en række indsatser og tilbud til unge og deres forældre i Aarhus Kommune. Dem bakker vi op om på Aarhus Business College.
Det tredje ungelivsarrangement i rækken satte spot på Sabbatåret i samarbejde med BSS/Aarhus Universitet.
D. 24. oktober bliver vi klogere på, hvordan vi bedste støtter de unge på deres vej gennem sabbatårene og de mange muligheder, følelser og udfordringer, der følger med.
Aarhus Business College får nyt studieadministrativt system til august 2025.
Til en konference blev resultaterne af et projekt med fokus på AI og læring præsenteret for mere end 130 deltagere.