Hovedmenu
I lørdags uddelte FUT (Foreningen for Trælast- og Byggemarkedsfolk) de årlige fagprøvepriser til elever inden for 3 fagprøver: Byggemarked, trælast og værktøj. Priserne blev uddelt på foreningens årlige generalforsamling, som i år fandt sted hos virksomheden VELUX i Hørsholm.
I kategorien ‘Detail og Byggemarked’ vandt Jeppe Vendelbo Kornum fra XL-BYG Tømmergaarden Hune 1. pladsen.
“Jeg blev overrasket over at vinde – det er selvfølgelig rigtig fedt,” fortæller Jeppe, som havde baseret sin fagprøve på ‘strømbesparelser vha. innovative produkter’.
Et stort tillykke til alle elever, deres undervisere og XL-BYG.
Til venstre ses Jeppe Vendelbo Kornum fra XL-BYG Tømmergaarden Hune og Jane Pilskov Mogensen fra XL-BYG Tømmergaarden Viborg, som hhv. tog 1. og 2. pladsen i kategorien ‘Detail og Byggemarked’. Højre billede: I kategorien ‘Handel, Trælast og Værktøj’ tog Laura Beate Munk Vindahl Herringstad fra XL-BYG Meredin Jyderup, 3. pladsen, mens Mille Juul Andersen fra XL-BYG Køge tog 2. pladsen.
Underviser på Handelsfagskolen for Laura
”Det er altid spændende at være med til uddelingen af FUT-Fagprøveprisen, især når man har en elev eller flere indstillet. Det er fuldt fortjent af Laura. Hendes fagprøve havde fokus på salgsoptimering af BC Danflock, som er en bestemt type tagsten. Med sin fagprøve påviste hun, at selvom den pågældende tagsten er dyrere, kan det betale sig på sigt med løsningen.”
Fokus på AI, faglig trivsel og epx i en tid med store uddannelsesforandringer
I dag blev de første elever studenter på HHX-gymnasiet. Den næste uges tid vil det vrimle med glade studenter og stolte familier og venner på vores gymnasier.
Aarhus Business College har fået sin nye bestyrelse på plads. Sammen er de klar til at håndtere et uddannelseslandsskab i forandring.
Handelsfagskolen i Odder har doneret 40 senge til foreningen Hjælp til Hjemløse, hvor de skal bruges til flytninger af hjemløse.
Virksomheder byder ny studieretning velkommen. "Der er brug for unge med digitale kompetencer," lyder det fra 3 virksomheder.
Torsdag formiddag d. 30/4 blev Louise Kej Eskesen fejret på Handelsfagskolen i Skåde på Aarhus Business College. Fejringen markerede hendes sejr ved DM i Skills i blomsterdekoratørfaget.
Fra august 2026 kan medieinteresserede unge starte op på den nye studieretning EUX Medielinjen.
ESG-rapporten for 2025 viser stærkere data og tydelig retning for bæredygtighed, mens eleverne forsat er skolens største potentiale
Midt i regeringsforhandlinger og en tid med stor politisk bevågenhed lagde Lars Løkke Rasmussen, fungerende udenrigsminister og formand for Moderaterne, vejen forbi HHX-gymnasiet på Aarhus Business College.
D. 19/9 bliver Aarhus centrum for Danmarks største fejring af nyuddannede erhvervsskoleelever