Hovedmenu
Er du i tvivl om, hvorvidt HHX-uddannelsen er noget for dig? Der er masser af gode grunde til, hvorfor HHX-gymnasiet er en fed uddannelse. Her har du 10 af dem.
I stedet for at fokusere på forskellen mellem joniske og doriske søjler ser vi fx på nyere græsk historie og sætter landet og dets økonomiske situation ind i en europæisk kontekst.
HHX-gymnasiet er et internationalt gymnasium med globalt udsyn. Vi tager udsynet helt ind i klasseværelset, hvor vi klæder dig på til at begå dig på et stadig mere komplekst arbejdsmarked, der stiller krav om internationale kompetencer. Du får mulighed for spændende studieture og sprogrejser til fx Vietnam, Spanien eller USA.
HHX er den eneste ungdomsuddannelse, som giver alle elever engelsk på A-niveau. Derudover kan du også vælge tysk, fransk eller spansk.
Underviserne på HHX-gymnasiet er engagerede og dedikerede. Mange af dem kommer med erfaring fra erhvervslivet.
Vi relaterer til din omverden, så du kan se, at teorien giver mening.
HHX-gymnasiet er byens største gymnasium med flere end 2.000 elever fordelt på to adresser i hhv. Risskov og Viby. Det giver et fedt studiemiljø og et spændende fagligt miljø for underviserne, som skaber undervisning af høj kvalitet for dig.
Du kan finde masser af nye venner – og du kan få venskaber, der måske varer resten af livet.
Du kommer både til at have fag, du kender, og fag, du ikke har haft i folkeskolen.
Alle i klassen har samme udgangspunkt, når I møder Afsætning eller Erhvervsjura for første gang.
HHX-gymnasiets fokus på entreprenørskab og innovation giver dig en stor fordel, uanset om du senere vælger at blive psykolog, journalist
HHX klæder dig på til virkeligheden.
Bliv meget klogere på, hvad HHX er her.
Hans Henning Nielsen tiltrådte stillingen som direktør på Aarhus Business College i november.
Se datoer og tidspunkter for Åbent Hus på HHX-gymnasiet i Risskov og Viby.
Forældre til unge i Aarhus fik i denne uge ny viden og konkrete perspektiver på unges digitale liv. Læge og forfatter Imran Rashid holdt oplæg som led i Aarhus Business Colleges arrangementsrække om ungeliv.
Nyt landsdækkende projekt skal give gymnasieelever indsigt i karrieremuligheder inden for shipping, offshore, logistik, grøn omstilling, sprog og kulturelle forhold indenfor det maritime.
Imran Rashid er kendt for at tale om de negative effekter af et stort skærmforbrug. Hvis du ikke har sikret dig billet, kan du se med gratis hjemmefra.
Ungdomsforsker Søren Østergaard besøgte HHX-gymnasiet i Risskov og kom med spændende indsigter om fællesskaber.
Få kender uddannelsesverdenen som Hans Henning Nielsen. Nu bliver han direktør på den skole, hvor han har arbejdet i næsten 30 år.
Oplev Imran Rashid den 26. november på Aarhus Business College til arrangementet: "Ung i en skærmtid - hvordan påvirker skærmene vores unge, og hvilke handlemuligheder giver det dig".
Stort tillykke til Anne Mette Nørmark Jakobsen, Thea Tannebæk Rask Nielsen og Zofia Drue, som har gjort Aarhus Business College ekstra stolte ved at tage henholdsvis 1., 2. og 3. pladsen ved kåringen af Årets Fagprøvepris inden for detail 2025.