Hovedmenu
Cliff Præstegaard (billede øverst) bringer med sig en bredspektret baggrund inden for erhvervslivet og en stærk forståelse for og tilknytning til uddannelsessektoren. Som formand for HK Handel i Østjylland er han en fremtrædende skikkelse inden for både erhvervslivet og fagbevægelsen, og han besidder stor ekspertise inden for strategisk planlægning, ledelse og samarbejde, ligesom han har stor indsigt i den merkantile uddannelsesverden – både fra sit daglige virke i HK og fra sin baggrund som bestyrelsesmedlem på bl.a. Handelsfagskolen og siden 2020 på Aarhus Business College.
Om sin nye rolle udtaler Cliff Præstegaard: “Uddannelse spiller en altafgørende rolle i vores samfund. Jeg er dedikeret til at arbejde sammen med bestyrelsen og skolens ledelse om fortsat at styrke og videreudvikle skolen og dens mange uddannelsestilbud. Ikke kun til de unge, der enten skal fortsætte på en videregående uddannelse eller skal ud i erhvervslivet med en merkantil EUX i ryggen, men også til de mange, der har brug for et kompetenceløft i løbet af deres arbejdsliv.”
”Med Cliff Præstegaards ledelsesmæssige dygtighed og hans engagement i uddannelse er han det perfekte valg til den post, og jeg ser frem til at arbejde endnu tættere sammen med Cliff til fordel for den skole, vi begge holder meget af. Bestyrelsens mål er fortsat at udvikle skolen og dens fremragende uddannelsesmuligheder og dermed styrke vores position som den foretrukne uddannelsespartner i Aarhus.”
Aarhus Business College ser også frem til et tættere samarbejde med Cliff Præstegaard og drage fordel af hans indsigt og engagement i arbejdet med at uddanne, udvikle og udfordre alle sine elever og kursister og dermed klæde de næste generationer af fagfolk og erhvervsledere på til at møde fremtidens udfordringer.
Læs mere om organisationen bag Aarhus Business College, herunder hvem der udgør direktion og bestyrelse på skolen.
21-årige Daniel Rise Nielsen fra Aarhus Business College er netop blev kåret som årets lærling i DI Sydøstjylland. Det sker som en del af hans elevuddannelse, hvor han til dagligt arbejder som handelselev i trælasten hos Stark i Odder.
Aarhus Business College binder tætte bånd til pressede amerikanske uddannelsesinstitutioner.
Med en ny aftale gør Regeringen det nu muligt at komme gratis på skolehjem for hovedforløbselever der har mere end 45 minutters transport til uddannelsen.
Årets ESG-rapport fra Aarhus Business College er netop landet. Det er andet år i træk, at Aarhus Business College udgiver en ESG-rapport. Også selvom det endnu ikke er lovpligtigt.
Anne Gammelby Lybecker stopper efter gensidig aftale som direktør på Aarhus Business College.
Hvordan vil AI påvirke fremtidens uddannelser og arbejdsmarked? Det spørgsmål var i fokus, da Aarhus Business College kickstartede samarbejdet om AI-kompetencepagten til fyraftensarrangementet ”Generation AI” med digitaliseringsminister Caroline Stage og CEO i Microsoft Danmark Mette Kaagaard.
Hvad kan en hovedforløbsskole? Det fik borgmester Anders Winnerskjold indblik i, da han fredag den 14. marts besøgte Handelsfagskolen på Aarhus Business College i Skåde.
Den 8. marts 2025 markerer dagen, hvor Aarhus Business College kan se tilbage på 160års uddannelseshistorik. Dermed er vi samtidig landets ældste handelsskole.
Oplev digitaliseringsminister, Caroline Stage, og CEO i Microsoft Danmark, Mette Kaagaard, til næste ungelivsarrangement d. 6. marts. Denne gang med fokus på AI og fremtiden.
Journalist Kristian Leider, som besidder en høj grad af politisk tæft, indtræder i rollen som kommunikationschef i en tid, hvor uddannelsespolitikken er under stor forandring.