Hovedmenu
Tilmeld dig ved at udfylde nedenstående.
Send en mail til kurser@aabc.dk med navn, telefonnr. og mailadresse på de personer, du vil tilmelde. Har du spørgsmål, så ring til os på 8936 3000.
Du bliver nu viderestillet til voksenuddannelse.dk. Her kan du tilmelde dig det kursus, du ønsker.
Du vil opleve, at der fremgår flere kurser i oversigten, end det du ønsker at tilmelde dig.
Markér blot det ønskede kursus, og følg tilmeldingsproceduren på siden.
Søg på din uddannelse eller find den i listen. Du kan få tilskud og VEU-godtgørelse til AMU/HAKL-kurser såfremt din uddannelse ligger på DUN-niveau 0-4.
Hvis du har fornemmelsen af at være begrænset, fordi du mangler ord eller spontanitet, vil kurset kunne give dig et skub i den rigtige retning, og give dig tryghed, når du skal tale det engelske sprog.
På kurset arbejder vi med samtaler, øvelser og præsentationer i en lille intensiv gruppe, hvor du er på hele tiden. Du vil derfor opleve en markant forbedring af dit talte sprog.
Vi har blandt andet stort fokus på præsentationer og diskussioner, hvor man skal lyde overbevisende og kunne variere sit sprog. Desuden arbejder vi med, hvordan man begår sig på engelsk ift. møder og ved small-talk. I forlængelse af dette kommer vi omkring høflighedsudtryk og generel opførsel i det engelske sprog. Vi taler også om aktuelle jobrelaterede emner og øver os i at indgå i en samtale på engelsk om disse.
Kurset er for dig, som forstår engelsk ganske godt og læser det udmærket, men som oplever nogle udfordringer, når du skal tale det i arbejdsmæssige sammenhænge.
Det er også for dig, der gerne vil være mere tryg ved at udtrykke dig mundtligt på engelsk. Det er især godt til dig, der er lidt nervøs for at tale engelsk foran andre, da holdet er lille, så der er god plads og tid til alle. Eller dig, der vil have intensiv mundtlig sprogtræning og ønsker målrettet engelskundervisning på mindre hold, som er koncentreret på få dage.
Business English er et kursus, som vil hjælpe til at optimere dine præsentationer, diskussioner og pitches på engelsk.
Du opnår et mere sikkert og flydende engelsk sprog, og du får udvidet dit aktive ordforråd igennem sproglig træning med udgangspunkt i dig selv, dit job og din hverdag.
Desuden vil du blive mere tryg ved at indgå i samtaler og diskussioner på engelsk, og du vil være mere selvsikker næste gang du skal præsentere på engelsk.
Hvis du tager kurset som holdundervisning, så møder du op på Handelsfagskolen, Aarhus Business College i enten Odder eller Skåde sammen med de øvrige kursister.
Her vil du modtage undervisning, der veksler mellem oplæg i plenum, træning i mindre grupper, teoretiske oplæg, eksempler og øvelser.
Vi arbejder med præsentation af os selv og den virksomhed vi kommer fra på engelsk. Det gør vi for at komme i gang med at tale det engelske sprog og lære hinanden bedre at kende.
Dét at fortælle om sig selv er en meget vigtig del af at møde andre mennesker. Derfor er det et godt sted at starte, så du har styr på, hvad du skal sige.
Vi har fokus på indlæring af vigtige business-udtryk og den enkelte kursists fagsprog.
Vi arbejder med, hvordan man begår sig på engelsk ift. møder og ved small-talk. I forlængelse af dette kommer vi omkring høflighedsudtryk og generel opførsel i det engelske sprog.
Desuden taler vi om aktuelle jobrelaterede emner og øver os i at indgå i en samtale på engelsk om disse.
Grammatiske emner inddrages i det omfang, det er nødvendigt. Det er dog vigtigt at sige, at dette ikke er et kursus i grammatik. Formålet er derimod at få styr på at tale sproget mere selvsikkert og trygt. Men der er plads til grammatiske spørgsmål og emner efter behov.
Undervisningen foregår på hold hos Aarhus Business College. Kurset veksler mellem oplæg i plenum, træning i mindre grupper, teoretiske oplæg, eksempler og øvelser.
Vi forbeholder os ret til ændringer af lovmæssig art.
Undervisningen foregår online med vejledning og feedback på udvalgte opgaver fra en underviser. Der er både teorilæsning og opgaveaflevering.
Du sidder selv og arbejder med undervisningsmaterialet, hvor du vil, på de dage du selv har valgt, og kan løse opgaver i dit eget tempo, med stor fleksibilitet i studieformen, da den kan tilpasses din hverdag. Materialet er specielt tilrettelagt og udviklet til dette formål, og går du i stå eller har spørgsmål, kan du få hjælp af vores vejleder via chat eller Skype.
Underviseren er til stede i tidsrummet kl. 8.15-15.40 de dage du er tilmeldt.
Vi arbejder i Microsoft Office-pakken og Windows. Det er vigtigt, at du kan strukturere din egen tid, fordi du selv styrer forløbet. Derudover er det vigtigt, at du besidder IT-tekniske færdigheder.
Du skal være opmærksom på, at deltagelse i et onlinekursus kræver en strukturering af egen studieindsats.
Der er fuld forplejning på kurset med i prisen.
Hvis du ønsker det, kan du efter endt forløb få et diplom fra Aarhus Business College, som er Danmarks ældste handelsskole og en af landets største. Vi er anerkendt i erhvervslivet som en udbyder af kvalitet, og med et diplom fra Aarhus Business College står du stærkere i dit videre arbejdsliv.
Tilmeld dig senest 14 dage før kursusstart.
Ved afbud senere end 14 dage før første kursusdag betales fuld pris for kurset.
Skriv til kurser@aabc.dk og hør, hvornår næste hold begynder.
6 dage
7.995 kr. ekskl. moms - kr.
89363500
kurser@aabc.dk
Kursusadministration