Hovedmenu
I videoen kan du høre, hvordan nogle af vores elever fra skolen oplever konflikten i Ukraine.
___
Krigen i Ukraine påvirker os alle forskelligt, og det kan være en svær forældreopgave at tage en snak med sin teenager om den type kriser og det, de er vidne til på sociale medier såvel som i nyhedsbilledet. Derfor giver psykolog på Aarhus Business College Søren Diedrichsen nedenfor tre tips til, hvordan du som forælder kan tale med unge om konflikten i Ukraine – og hvad du skal være opmærksom på i dialogen.
Tal med den unge om situationen og spørg ind, hvis den unge ikke selv kommer til dig – ikke mindst hvis du fornemmer, at han/hun opfører sig anderledes end normalt.
Du kan fx bruge spørgsmålene her til at indlede snakken:
For den unge vil det være en hjælp, hvis han/hun kan få lov til at sætte ord på tanker og følelser. Og ikke mindst føle sig forstået. Det kan du hjælpe dem med ved at bruge vendinger som:
Når du taler med din teenager, så er det vigtigt, at du:
Når du taler med din teenager om krigen i Ukraine, så tag hånd om din teenagers frygt ved at anerkende frygten, indgyde håb og normaliser det. Det kan du gøre ved at bruge ord som:
Det kan godt være, at du allerede har talt med din teenager og beroliget ham/hende én gang, men det er ikke nødvendigvis nok. Hvis den unge åbner op for emnet, så grib bolden og dyk ned i det. Der kan være kommet mange nye indtryk til siden da. Det er vigtigt, at du som forælder ikke bare får sagt: “Der kommer ikke krig”, hvorefter samtalen bliver lukket ned.
Er du nysgerrig på, hvilke gymnasier, vi har på Aarhus Business College, og hvad de kan tilbyde dig? Deltag til et af vores arrangementer eller lav en aftale om besøg.
Skal du snart byde nye elever velkommen? Et miljø, hvor jeres elever trives, skaber vækst og styrker jeres tiltrækning og fastholdelse af medarbejdere.
På HHX-gymnasiet er der ingen tvang om symaskiner, når eleverne på valgfagsholdet Design og Arkitektur har forløb om bæredygtig mode. Alligevel har samtlige elever valgt at kaste sig over symaskinerne i bæredygtighedens navn.
Der var stort engagement og god holdånd til årets Viby Cup i 7-mandsfodbold på HHX-gymnasiet i Viby.
Global Marketing-klasserne på HHX-gymnasiet i Viby og Risskov er i disse uger på studietur i Vietnam.
Fire af vores dygtige elever fra HHX-gymnasiet i Viby deltog i finalen ved DM i Erhvervscase 2023 på Børsen.
Cliff Præstegaard, som er formand for HK Handel Østjylland, er ny næstformand i den øverste ledelse hos Aarhus Business College.
Gymnasiets klimambassadører stod for en dag med fuld fokus på bæredygtighed, biodiversitet og klima.
En HHX-gruppe er nu på vej i finalen i konkurrencen DM i Erhvervscase.
Gangene på HHX-gymnasiet og EUX-gymnasiet vrimler igen med unge mennesker. August er måneden, hvor vi tager imod en masse nye, spændte elever.