Hovedmenu
På HHX-gymnasiet i Risskov skifter førsteårseleverne klasse efter de første 3 måneder – en proces, der kan være både spændende og udfordrende. For nogle elever kan det være svært at finde deres plads i det nye fællesskab, og derfor har skolen iværksat flere tiltag for at støtte dem. Blandt andet er der etableret buddy-ordninger, så eleverne altid har en at gå til, hvis udfordringerne melder sig.
Netop dét satte Søren Østergaard fokus på, i sit oplæg omkring fællesskaber. Han opfordrede de unge til at blive mere bevidste om deres egne livsvilkår og de sammenhænge, de indgår i:
“Jeg tror, at det handler om, at man som ung, forstår nogle af de ting, der er på spil i ens liv – hvad der er for noget vand man svømmer i.”
Budskabet var klart: læring og nysgerrighed er nøglen til personlig og faglig udvikling.
Aftenens oplæg var ikke kun en øjenåbner for de unge – det var også en opfordring til forældrene om at engagere sig i mere meningsfulde samtaler med deres børn. Østergaard opfordrede til at gå ud over de klassiske spørgsmål som “hvad har du lavet i skolen i dag?” og i stedet stimulere dialoger, der åbner op for refleksion og ægte interesse:
“Jeg håber, at jeg har gjort nogle forældre lidt mere nysgerrige på deres børn og at de kan være med til at stimulere en samtale, der er lidt anderledes […] Det handler også om nogen forældre, der egentlig har mod på også, at fortælle lidt mere om sig selv, og hvad, der er på spil i deres liv.”
Initiativer som disse kan være med til at skabe rum for refleksion og dialog – både i hjemmet og i skolen – og minde os om, at trivsel og fællesskab ikke opstår af sig selv, men kræver opmærksomhed og engagement fra alle parter.
Hans Henning Nielsen tiltrådte stillingen som direktør på Aarhus Business College i november.
Se datoer og tidspunkter for Åbent Hus på HHX-gymnasiet i Risskov og Viby.
Forældre til unge i Aarhus fik i denne uge ny viden og konkrete perspektiver på unges digitale liv. Læge og forfatter Imran Rashid holdt oplæg som led i Aarhus Business Colleges arrangementsrække om ungeliv.
Nyt landsdækkende projekt skal give gymnasieelever indsigt i karrieremuligheder inden for shipping, offshore, logistik, grøn omstilling, sprog og kulturelle forhold indenfor det maritime.
Imran Rashid er kendt for at tale om de negative effekter af et stort skærmforbrug. Hvis du ikke har sikret dig billet, kan du se med gratis hjemmefra.
Få kender uddannelsesverdenen som Hans Henning Nielsen. Nu bliver han direktør på den skole, hvor han har arbejdet i næsten 30 år.
Oplev Imran Rashid den 26. november på Aarhus Business College til arrangementet: "Ung i en skærmtid - hvordan påvirker skærmene vores unge, og hvilke handlemuligheder giver det dig".
Stort tillykke til Anne Mette Nørmark Jakobsen, Thea Tannebæk Rask Nielsen og Zofia Drue, som har gjort Aarhus Business College ekstra stolte ved at tage henholdsvis 1., 2. og 3. pladsen ved kåringen af Årets Fagprøvepris inden for detail 2025.
Flere elever er startet på ungdomsuddannelserne på Aarhus Business College end nogensinde.