Hovedmenu
Linjen er for unge, der har en interesse for kreativitet, teknologi og digitale medier. Og efterspørgslen er da også derefter. I detail- og handelsbranchen er medier ikke længere et supplement, men en nødvendig del af forretningsmodellen.
Derfor er det helt oplagt at tilbyde en studieretning, der klæder unge på til en elevplads og kommende karriere inden for medier – et område, som kun bliver vigtigere.
Studieretningen adresserer mange af de behov og ambitioner, der ligger til grund for den kommende EPX og et konkret bud på, hvordan fremtidens ungdomsuddannelser kan se ud i praksis. Fokuset i EPX’en er at flere unge skal møde en mere praksisnær, anvendelsesorienteret og sammenhængende uddannelse, og her er EUX Medielinjen et rigtig godt bud på en uddannelse, der netop skaber dette.
I skolens nye medieværksted får eleverne mulighed for at producere video, lyd og content, og gennem mediedesign arbejde med at omsætte idéer og fortællinger til stærke visuelle løsninger. Skolen udvikler også et Makerspace, hvor fokus er på at eksperimentere både analogt og digitalt – fra idé og koncept til færdigt produkt – og på at arbejde med at koble teknik, design og fortælling.
På EUX-gymnasiet har vi valgt at oprette EUX Medielinjen som en ny studieretning, da medier, især de digitale medier, i dag spiller en helt central rolle i f.eks. markedsføring, kundekontakt, salg og butiksdrift. Virksomhederne efterspørger i høj grad mediekompetencer hos eleverne. Derfor har vi også som skole investeret i et medieværksted, hvor eleverne kan arbejde med kreativitet, teknologi og faglighed i praksis. Vi glæder os til at byde medieinteresserede unge velkommen på EUX-gymnasiet efter sommer. – Rektor på EUX-gymnasiet, Linda Buhl Krog
På EUX-gymnasiet har vi valgt at oprette EUX Medielinjen som en ny studieretning, da medier, især de digitale medier, i dag spiller en helt central rolle i f.eks. markedsføring, kundekontakt, salg og butiksdrift. Virksomhederne efterspørger i høj grad mediekompetencer hos eleverne. Derfor har vi også som skole investeret i et medieværksted, hvor eleverne kan arbejde med kreativitet, teknologi og faglighed i praksis. Vi glæder os til at byde medieinteresserede unge velkommen på EUX-gymnasiet efter sommer.
– Rektor på EUX-gymnasiet, Linda Buhl Krog
Vil du arbejde med kreativitet, teknologi og digitale kompetencer? Så er EUX Medielinjen for dig.
Du kan stadig nå at søge ind på EUX-gymnasiet, hvis du vil begynde på en EUD eller EUX Business efter sommerferien. Book en rundvisning i maj eller juni, hvis du er nysgerrig på at vide mere.
Virksomheder byder ny studieretning velkommen. "Der er brug for unge med digitale kompetencer," lyder det fra 3 virksomheder.
Kom til infoaften om EUX Medielinjen d. 21. maj og hør mere om den nye studieretning.
ESG-rapporten for 2025 viser stærkere data og tydelig retning for bæredygtighed, mens eleverne forsat er skolens største potentiale
Midt i regeringsforhandlinger og en tid med stor politisk bevågenhed lagde Lars Løkke Rasmussen, fungerende udenrigsminister og formand for Moderaterne, vejen forbi HHX-gymnasiet på Aarhus Business College.
Aarhus Business College er blandt de uddannelsesinstitutioner, som tænker grønt, når man planlægger studierejser for de studerende.
Torsdag d. 5. marts afholder Aarhus Business College debatarrangementer med kendte politikere på skolens ungdomsuddannelser.
Onsdag var mere end 130 kvinder samlet for at lære om AI. Kvinder skal fylde mere i den fremtidige udvikling af AI var budskabet fra talerne – bl.a. tidligere ligestillingsminister Trine Bramsen.
Onsdag D. 18/2 starter kurset ’AI for kvinder’, som er arrangeret af foreningen Connected Women in AI og støttet af HK Østjylland og Aarhus Business College.
Fastholdelse af elever er afgørende for at sikre sig kompetent arbejdskraft fremover. Deltag i vores gratis arrangement om fastholdelse af elever.