Nyheder

ansoegning-soeg-ind-10.klasse-scaled-aspect-ratio-1204-594

ESG-rapport for 2025 er landet

Stærkere data og tydelig retning for bæredygtighed, mens eleverne forsat er skolens største potentiale.

Aarhus Business College har offentliggjort sin ESG-rapport for 2025. Rapporten er den tredje i rækken og giver et samlet overblik over skolens arbejde med bæredygtighed inden for miljø, sociale forhold og ledelse. I årets rapport er datagrundlaget styrket – især på miljøområdet – hvilket giver et bedre udgangspunkt for at følge udviklingen og vurdere effekten af nye initiativer.

Selvom der løbende arbejdes med forbedringer i skolens drift, er det fortsat elever og kursister, der fremhæves som Aarhus Business Colleges største potentiale for at skubbe på den grønne omstilling. Som uddannelsesinstitution har skolen både en forpligtelse og unik mulighed for at sikre, at vores elever og kursister bliver klædt på til at skubbe på den grønne omstilling. Derfor er kompetenceudvikling af undervisere også en helt central indsats.

Miljø

Rapporten viser en positiv udvikling i både energiforbrug og energiintensitet. Over halvdelen af energiforbruget kommer nu fra vedvarende kilder, og skolens solcelleanlæg producerede i 2025 energi svarende til ca. 42 husstandes årsforbrug. Investeringer i CTS-anlæg, nye vinduer og solceller driver forbedringerne, mens scope 3 fortsat er den største del af CO₂-aftrykket – særligt fra studierejser og indkøb.

Sociale forhold

Trivslen blandt elever og medarbejdere ligger fortsat højt. Samtidig fremhæver rapporten områder, der kræver fokus, bl.a. stigende medarbejderomsætning og flere elever med SPS-støtte. Det understreger behovet for et fortsat stærkt fokus på inklusion og trivsel.

Governance

I 2025 har skolen arbejdet målrettet med datasikkerhed, AI-kompetencer og en mere robust digital infrastruktur. Det omfatter bl.a. en fælles tenant-struktur og overgangen til Studie+.

ESG-rapporten er en vigtig del af skolens langsigtede indsats, som de kommende år styrkes yderligere gennem den nye strategi frem mod 2030 og opdaterede politikker med ESG-perspektiv.

Læs mere i ESG-rapporten her

Nyheder

  • IMG_9021-scaled-aspect-ratio-540-280

    Dansk Industri bakker op om ny medielinje

    Branchedirektør hos Dansk Industri kalder EUX Medielinjen en ”super god ting”, der er med til at klæde elever og fremtidens arbejdskraft på til virksomheders efterspørgsel på digitale kompetencer.

    Gå videre
  • IMG_1730-aspect-ratio-540-280

    Første skoledag

    I går havde knap 1000 elever første skoledag på EUX- og HHX-gymnasiet

    Gå videre
  • 9-aspect-ratio-540-280

    Susanne Dixen er ny uddannelsesdirektør på Aarhus Business College

    Fokus på AI, faglig trivsel og epx i en tid med store uddannelsesforandringer

    Gå videre
  • IMG_4589-scaled-aspect-ratio-540-280

    Så springer studenterne ud på Aarhus Business College

    I dag blev de første elever studenter på HHX-gymnasiet. Den næste uges tid vil det vrimle med glade studenter og stolte familier og venner på vores gymnasier.

    Gå videre
  • Gruppefoto-scaled-aspect-ratio-540-280

    Ny bestyrelse på plads på AABC

    Aarhus Business College har fået sin nye bestyrelse på plads. Sammen er de klar til at håndtere et uddannelseslandsskab i forandring.

    Gå videre
  • Hjaelp-til-hjemlaese-scaled-aspect-ratio-540-280

    Aarhus Business College donerer senge til hjemløse

    Handelsfagskolen i Odder har doneret 40 senge til foreningen Hjælp til Hjemløse, hvor de skal bruges til flytninger af hjemløse.

    Gå videre
  • Podcast2-aspect-ratio-540-280

    Virksomheder byder ny studieretning velkommen

    Virksomheder byder ny studieretning velkommen. "Der er brug for unge med digitale kompetencer," lyder det fra 3 virksomheder.

    Gå videre
  • 1000017466-scaled-aspect-ratio-540-280

    Medielinjen: Ny studieretning på EUX-gymnasiet

    Fra august 2026 kan medieinteresserede unge starte op på den nye studieretning EUX Medielinjen.

    Gå videre
  • Lars-Loekke-med-HHX-elever-rotated-aspect-ratio-540-280

    Lars Løkke Rasmussen i dialog med HHX-elever på Aarhus Business College

    Midt i regeringsforhandlinger og en tid med stor politisk bevågenhed lagde Lars Løkke Rasmussen, fungerende udenrigsminister og formand for Moderaterne, vejen forbi HHX-gymnasiet på Aarhus Business College.

    Gå videre
  • AlfA-Travel-Berlin-FEB-2026-74-scaled-aspect-ratio-540-280

    Elbus til Berlin viser vejen mod grønnere studierejser

    Aarhus Business College er blandt de uddannelsesinstitutioner, som tænker grønt, når man planlægger studierejser for de studerende.

    Gå videre