1000015550-aspect-ratio-1204-594

Århus Akademi og Aarhus Business College indgår samarbejde om projektet ’EPX i praksis’

Projektet er støttet af Børne- og Undervisningsministeriets udlodningsmidler til undervisning 2025

Århus Akademi og Aarhus Business College går sammen om at udvikle og afprøve nye undervisningsformer i projektet ’EPX i praksis’. Projektet skal styrke elevernes kobling mellem teori og praksis og er en del af forberedelserne til den kommende EPX-uddannelse. Initiativet er støttet af Børne- og Undervisningsministeriets udlodningsmidler til undervisning 2025.

”Vi ser EPX som en uddannelse, der kan give eleverne et helt unikt afsæt. Med ’EPX i praksis’ får vi mulighed for at teste, hvordan vi bedst integrerer praksis i undervisningen – undervisning skal være mere relevant og motiverende til gavn for både nuværende HF- og EUX-elever og de kommende EPX-elever,” siger Mette Jespersen, rektor på Århus Akademi.

Formålet med projektet er at skabe en undervisningsmodel, hvor eleverne oplever, at teori og praksis hænger tæt sammen. Både i gymnasiet og i erhvervslivet. Det skal give dem et stærkere fundament for videre uddannelse og job.

”Til sammen har vores undervisere på tværs af skolerne en indsigt og erfaring, der skal skabe ny viden til brug i EPX-uddannelsen og til gavn for vores nuværende elever på både HF og EUX. Det gør, at vi kan forberede os bedst muligt til at udbyde EPX-uddannelsen. Vi ser frem til et tæt samarbejde med Aarhus Akademi om projektet,” siger Hans Henning Nielsen, direktør på Aarhus Business College.

Flere østjyske skoler involveret

Det er ’Merkura – videnscenter for merkantil udvikling’ der står for implementeringen af de nye erfaringer på skolerne. Tradium, Randers HF & VUC, IBC og Kolding HF & VUC indgår også i projektet.

”EUX-gymnasiet har altid haft fokus på at kombinere teori og hands-on erfaring. Derfor er vi begejstrede for samarbejdet om ’EPX i praksis’ med de involverede skoler. Det er et skridt mod en uddannelse, der matcher fremtidens behov. Vi har et godt og tæt samarbejde med virksomhederne, og vi glæder os til at brede det samarbejde ud,” siger Linda Buhl, rektor for EUX-gymnasiet på Aarhus Business College

  • Podcast2-aspect-ratio-540-280

    Virksomheder byder ny studieretning velkommen

    Virksomheder byder ny studieretning velkommen. "Der er brug for unge med digitale kompetencer," lyder det fra 3 virksomheder.

    Gå videre
  • 1000017466-scaled-aspect-ratio-540-280

    Medielinjen: Ny studieretning på EUX-gymnasiet

    Fra august 2026 kan medieinteresserede unge starte op på den nye studieretning EUX Medielinjen.

    Gå videre
  • ansoegning-soeg-ind-10.klasse-scaled-aspect-ratio-540-280

    ESG-rapport 2025

    ESG-rapporten for 2025 viser stærkere data og tydelig retning for bæredygtighed, mens eleverne forsat er skolens største potentiale

    Gå videre
  • Lars-Loekke-med-HHX-elever-rotated-aspect-ratio-540-280

    Lars Løkke Rasmussen i dialog med HHX-elever på Aarhus Business College

    Midt i regeringsforhandlinger og en tid med stor politisk bevågenhed lagde Lars Løkke Rasmussen, fungerende udenrigsminister og formand for Moderaterne, vejen forbi HHX-gymnasiet på Aarhus Business College.

    Gå videre
  • AlfA-Travel-Berlin-FEB-2026-74-scaled-aspect-ratio-540-280

    Elbus til Berlin viser vejen mod grønnere studierejser

    Aarhus Business College er blandt de uddannelsesinstitutioner, som tænker grønt, når man planlægger studierejser for de studerende.

    Gå videre
  • GAEr9-mG-aspect-ratio-540-280

    Politisk debat på Aarhus Business College

    Torsdag d. 5. marts afholder Aarhus Business College debatarrangementer med kendte politikere på skolens ungdomsuddannelser.

    Gå videre
  • IMG_9241-scaled-aspect-ratio-540-280

    Kvinder skal fylde mere i udviklingen af AI

    Onsdag var mere end 130 kvinder samlet for at lære om AI. Kvinder skal fylde mere i den fremtidige udvikling af AI var budskabet fra talerne – bl.a. tidligere ligestillingsminister Trine Bramsen.

    Gå videre
  • Aarhus-Business-school-25.09.02-Stock-billeder-og-portraetter0295-1-aspect-ratio-540-280

    Over 100 kvinder skal lære om AI

    Onsdag D. 18/2 starter kurset ’AI for kvinder’, som er arrangeret af foreningen Connected Women in AI og støttet af HK Østjylland og Aarhus Business College.

    Gå videre
  • AABC_Erhvervsvejledere_07_2-aspect-ratio-540-280

    Relationer er nøglen til fastholdelse

    Fastholdelse af elever er afgørende for at sikre sig kompetent arbejdskraft fremover. Deltag i vores gratis arrangement om fastholdelse af elever.

    Gå videre
  • Faa-en-elev-rekruttering-scaled-aspect-ratio-540-280

    Arrangement: Stærke elever – fra start til fastholdelse

    Få ny viden, relevante indsigter og anvendelse værktøjer, som kan styrke samarbejdet og medarbejderoplevelsen på tværs af organisationen.

    Gå videre